سالانه در کشور ما افراد زیادی بعلت سوانح ترافیکی جان خود را از دست می دهند و تعداد بسیاری نیز دچار ناتوانی و معلولیت های جسمی می شوند.

متأسفانه قربانیان حوادث ترافیکی بیشتر از گروه سنی جوان و مولد جامعه هستند بطوریکه میانگین سنی آنها حدوداً ۳۵ سال است.

تصادفات خسارتهای غیرقابل جبرانی بر اقتصاد کشور وارد می کند، خسارت های ناشی از تصادفات حدودا ۷% تولید ناخالص ملی کشور می باشد.

با تلاش و زحمات بی وقفه پلیس راهور در سایه همدلی و هماهنگی با دیگر دستگاه های مؤثر، سیر صعودی کشته ها مهار شده و کاهش بسیار محسوسی را نشان می دهد و بر اساس آمار پزشکی قانونی، تعداد کشته ها از ۲۵ هزار نفر در سال ۱۳۸۵ به کمتر از ۱۷ هزار نفر در سال ۱۳۹۴ رسیده است.

این میزان کاهش کشته ها با توجه به رشد روز افزون تعداد خودرو، توفیق بزرگی برای کشور ایران اسلامی محسوب می شود. این موفقیت مرهون همت و تلاش و کار جهادی نیروهای پلیس و دیگر مسئولین امدادی و خدماتی در حوزه حمل و نقل می باشد.

کاهش تلفات ناشی از حوادث ترافیکی از منویات مقام معظم رهبری بوده و بنابر تدابیر سردار فرماندهی محترم ناجا از اولویت های اصلی و استراتژی اساسی پلیس راهور می باشد.

در برنامه و چشم انداز پلیس راهور در کاهش حوادث ترافیکی، پیگیری ارتقاء ایمنی خودرو و توسعه تجهیزات و سیستم های ایمنی خودرو و توسعه زیرساخت های شبکه معابر و بهره گیری از تجهیزات هوشمند در کنترل تخلفات و مدیریت ترافیک و ارتقاء فرهنگ رانندگی و اصلاح رفتار صحیح کاربران ترافیکی مورد توجه جدی قرار گرفته و از اهمیت خاصی برخوردار می باشند.

به عقیده بنده، ایمنی خودرو و ایمنی راه بایستی خطای انسانی را به حداقل برسانند بعبارت دیگر بایستی راه و خودرو بخشنده باشند.

کاهش حوادث ترافیکی نیاز به یک عزم ملی و درک مشترک دارد انشااله همه نهادهای دولتی و عمومی، NGO ها، رسانه ها، صاحبنظران، اندیشمندان، هنرمندان و همه افراد جامعه بایستی تلاش کنند که تعداد کشته های سوانح ترافیکی بنابر فرمایش مقام معظم رهبری به حداقل ممکن برسد.

شهریور ۰۶، ۱۳۹۵ ۱۱:۱۳